Santa Maria Kilisesi’ndeki pazar ayinine silahlı saldırı

Santa Maria Kilisesi'ne pazar ayinine yapılan silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti. İçişleri Ali Yerlikaya, "Ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve maalesef hayatını kaybetmiştir" açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise çok yönlü bir soruşturma başlatıldığını belirtti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise saldırıyı kınadığını belirterek “Birliğimizi ve huzurumuzu bozmaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz” dedi.

İstanbul Sarıyer Büyükdere’deki Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayinine maskeli 2 saldırgan tarafından silahlı saldırı düzenlendi. 

Saldırıda ayine katılanlar arasında bulunan C.T. hayatını kaybetti. 

Pazar günü düzenlenen ayin sırasında kilisede bulunanların üzerine ateş açıldığı bildirildi.

Bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

Emniyet güçleri, saldırganları yakalamak için çalışma başlattı.

https://x.com/siyabenderr/status/1751606202486722887?s=20

YERLİKAYA: SALDIRGANLARI YAKALAMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Saldırıya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kilisede saldırıya uğrayan C.T.’nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yerlikaya şunları söyledi: 

“Bugün Saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesinde bulunan Santa Maria Kilisesi’ndeki ayin sırasında, ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve maalesef hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgi geniş çaplı soruşturma ve saldırganları yakalamak için çalışmalar başlatılmıştır. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz.”

SALDIRGANLAR KAMERADA

Sarıyer’de Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülen maskeli iki şahıs olayın hemen öncesinde çevredeki bir güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.

İstanbul Valisi Davul Gül, ise açıklamasında “Hepimizin başı sağ olsun. 52 yaşında bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Polisimizin savcılığımızın araştırması devam ediyor. Yaralı yok, tek bir kişiye saldırı olmuş” dedi.

İMAMOĞLU: HUZURUMUZU BOZMAYA ÇALIŞANLARA İZİN VERMEYECEĞİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da saldırının ardından sosyal medya platformu X’te bir paylaşım yaptı.

İmamoğlu, “Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde yapılan pazar ayinine yönelik silahlı saldırıyı kınıyorum. Hayatını kaybeden C.T’ye Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Şehrimizin inanç mekanlarına saldırarak birliğimizi ve huzurumuzu bozmaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Santa Maria Kilisesi’nde pazar ayini sırasında yapılan saldırı anının görüntüleri .

Exit mobile version