Danıştay 5. Dairesi FETÖ’den ihraç 450 hakim ve savcıyı göreve iade etti

Danıştay 5. Dairesi FETÖ’den ihraç edilen 450 yargı mensubu hakkında göreve iade kararı verdi. Tazminat ödenmesine de karar verilen bu isimlerle ilgili Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) yaptığı itirazın, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda henüz gündeme alınmadığı ortaya çıktı.

featured
#image_title
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ üyesi olduğu iddia edilen yargı mensupları HSK tarafından görevden alınmıştı.

Sabah’tan İlker Turak’ın haberine göre, İhraç edilen yargı mensupları kararın iptali için Danıştay’da dava açmış, Danıştay 5. Dairesi is meslekten ihraç edilen 450 ismin mesleğe dönmelerine karar verdi.

Danıştay, bu karara gerekçe olarak ise, belge ve bilgilerin irtibat ve iltisak için yeterli olmadığını gösterdi. Danıştay 5. Dairesi, iptal kararı verdiği 450 ismi HSK’ya gönderdi. HSK ise, İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre, göreve iade kararlarını 30’uncu gün sonunda uyguladı ve bu iade kararlarına da itiraz etti. Ancak aradan geçen süreye rağmen itirazın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda henüz gündeme dahi alınmadığı öğrenildi.

Emniyet raporları ne diyor?

Göreve iade edilen isimlerden B.B.’nin, Emniyet birimlerince düzenlenen raporda, örgütün tepe yönetiminde yer alan Osman Karakuş ile defalarca telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, HTS analiz çalışmaları neticesinde düzenlenen raporda ise FETÖ kapsamında soruşturma yürütülen bir kısım kişilerle görüşmesinin bulunduğu iddiaları yer aldı. B.B.’nin ByLock yazışmalarında da adının geçtiği ve sivil imamlarla görüşmeler gerçekleştirdiği de iddialar arasında.

Görevine iade edilen isimlerden bir diğeri ise hakim M.Ç. oldu. Hakim M.Ç.’nin HTS Analiz Raporunda FETÖ’den işlem yapılan kişilerle görüşme yaptığı iddia edildi. M.Ç.’nin ifadesinde FETÖ’nün ‘Kimse Yok Mu’ derneğine bağış yaptığı da yer aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Danıştay 5. Dairesi FETÖ’den ihraç 450 hakim ve savcıyı göreve iade etti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.