Erzincan İliç’teki Anagold Altın Madeni çöktü, 9 işçimize ulaşamıyoruz

Türkiye'nin en büyük siyanür havuzunun bulunduğu Erzincan'da Anagold Altın Madeni'nde korkulan felaket gerçekleşti, madende tonlarca toprak ve kaya göçtü. İçişleri Bakanı Yerlikaya "9 işçimize ulaşamıyoruz" dedi.

featured
#image_title
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 2010 yılı aralık ayından itibaren altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde bugün saat 14.30 sıralarında Eski Değirmen mevkiinde toprak kayması meydana geldi, siyanür ve sülfürik asit dağı göçtü.

  • Anagold Madencilik Kanadalı Gold ve Lidya Madencilik kuruluşudur.
  • Lidya Madencilik Çalık Holdinge aittir. CEO’su Berat Albayrak’tır.
  • Anagold’un 7,200,000 $ vergi borcu silinmiştir.
  • ÇED Raporu’na onay veren Murat Kurum’dur!

DOĞA SOYKIRIMI

Yüzde 80’i Kanadalı SSR Mining’in, yüzde 20 payı ise Çalık Grubu’nun olan Anagold’a ait madende sürekli kapasite artırımı yapılması, doğa soykırımına yol açtı. Tonlarca toprak nehir gibi akarken, işçiler tonlarca toprağın altında kaldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya “Yüzeyde maden işlemesinden dışarıya çıkarılan, istiflenen toprak var. O toprağın kayması sonucu meydana gelen göçük. 667 çalışandan 9’u eksik. 400 kişiyle arama kurtarma çalışması sürüyor” dedi.

VALİ: TOPRAK ALTINDA KALANLAR VAR

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu da bölgeye gitti. Aydoğdu yaptığı ilk açıklamada, “Toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Toprak altında kalan çalışanlar var, kişi sayısı belli değil” dedi.

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu olayla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Şu anda o bölgede olan arkadaşların tespiti yapıldı. Net bilgi vermek için beklemek lazım. Şu anda o bölgeye vardık. Bu işlemde toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Bütün arkadaşlarımız bunun nedeni üzerinde çalışıyorlar.”

BELEDİYE BAŞKANI: 9 KİŞİ TOPRAK ALTINDA

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise “Bütün hazırlıklar tamam, çalışma yapılıyor. Ekipler yönlendirildi. İlk belirlemelere göre 9 kişi toprak altında” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Erzincan ili İliç ilçesinde bulunan ve Anagold Madencilik’in ruhsat sahibi olduğu maden sahasında 13 Şubat 2024 saat 14.30’da toprak kayması meydana gelmiştir. Kayma sonucunda ilk tespitlere göre 9 maden çalışanına ulaşılamamaktadır. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir. Konuyla ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.”

AFAD; Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Dersim il müdürlüklerinden personelin arama çalışmalarına katıldığını duyurdu.

4 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, siyanürlü madendeki toprak kaymasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Erzincan ilimize bağlı İliç ilçemizde bulunan maden sahasında 14.30 sularında toprak kayması yaşanması, hepimizi derinden üzdü. Olayla ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli soruşturma başlatılmış olup, 4 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. Erzincanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, göçük altında kalan madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da, 4 müfettiş görevlendirildiğini açıkladı.

‘ACİL DURUM PLANI DEVREYE ALINDI’ DİYEN ŞİRKET SİYANÜRE DEĞİNMEDİ

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş’den yapılan açıklamada ise, göçükten sonra ‘acil durum planı’nın devreye alındığı belirtildi. Şirketin açıklaması şöyle:

“Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz.

Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi.

Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erzincan İliç’teki Anagold Altın Madeni çöktü, 9 işçimize ulaşamıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.